De'Longhi Essenza Mini EN85.B Semi-auto Capsule coffee machine 0.6 L
De'Longhi Essenza Mini EN85.B Semi-auto Capsule coffee machine 0.6 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power | 1150 W |
| Energy saving mode | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | A |
| Auto power off after (max) | 9 min |
| Auto power off | Yes |
| Weight | 2.3 kg |
| Height | 205 mm |
| Depth | 235 mm |
| Width | 110 mm |
| Built-in grinder | No |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Hot water system | No |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Number of spouts | 1 |
| Product type | Capsule coffee machine |
| Automatic flow stop | Yes |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Water tank capacity | 0.6 L |
| Appliance placement | Countertop |
| Warm-up time | 25 s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Removable drip tray | Yes |
| Built-in display | No |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | No |
| Coffee making | Yes |
| Latte Macchiato making | No |
| Hot milk making | No |
| Multi beverage | Yes |
| Latte making | No |
| Warnings | Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care., Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock. |