De'Longhi Dedica Style EC 685.M Semi-auto Espresso machine 1.1 L
De'Longhi Dedica Style EC 685.M Semi-auto Espresso machine 1.1 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto power off after (min) | 9 min |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1300 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Auto power off after (max) | 180 min |
| Auto power off | Yes |
| Depth | 330 mm |
| Height | 303 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Width | 149 mm |
| Certification | CE, WEEE |
| Coffee input type | Ground coffee, Coffee pod |
| Built-in milk frother | Yes |
| Programmable | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Anti-drip function | Yes |
| Automatic flow stop | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Product type | Espresso machine |
| Anti-scale system | Yes |
| Steam pipe | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Number of spouts | 2 |
| Adjustable water flow | Yes |
| Warm-up time | 40 s |
| Heating system | Thermoblock |
| Built-in grinder | No |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Cup warmer | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Manual | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Removable water tank | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Indication light | Yes |
| Drip tray water level indicator | Yes |
| Product colour | Metallic, Black, Silver |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Adjustable cup stand height | Yes |
| Control type | Buttons |
| Visible water level | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Built-in display | No |
| Standby function | Yes |
| Backlight buttons | Yes |
| Buzzer | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pump pressure | 15 bar |
| Overflow protection | Yes |
| Water tank material | Plastic |
| Cappuccino making | Yes |
| Chocolate milk making | No |
| Orzo making | No |
| Caffe Crema making | No |
| Espresso making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Ristretto making | No |
| Coffee making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Americano making | No |
| Hot and cold beverages making | No |
| Latte making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Hot chocolate making | No |
| Mocha making | No |
| Multi beverage | Yes |
| Warnings | Risk of electric shock. |