-
−4%
The De'Longhi ECO 311.BK manual espresso machine produces espresso from ground coffee or coffee capsules, reaching a pressure of up to 15 bar. It has a 1.4 L removable water tank and can prepare up to 2 cups of coffee at a time.
The De'Longhi ECO 311.BK manual espresso machine produces espresso from ground coffee or coffee capsules, reaching a pressure of up to 15 bar. It has a 1.4 L removable water tank and can prepare up to 2 cups of coffee at a time.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The De'Longhi ECO 311.BK manual espresso machine prepares espresso using fine coffee or coffee capsules, with a maximum operating pressure of 15 bar. It has a 1.4 L removable water tank and can prepare up to 2 cups of coffee at a time.
Features | |
|---|---|
| Product type | Manual espresso machine |
| Brand | De'Longhi |
| Model | ECO 311.BK |
Specifications | |
| Dimensions | 260 × 315 × 290 mm (W × H × D) |
| Weight | 4.1 kg |
| Color | Black, Stainless steel |
Technical data | |
| Power | 1100W |
| Water tank size | 1.4L |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Coffee charging type | Coffee capsule, Ground coffee |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Number of spray nozzles | 2 |
| Keep warm function | Yes |
| Device location | On the table |
| Integrated grinder | No |
| Integrated display | No |
| Removable water tank | Yes |
Additional information | |
| Multi-drink option | Yes |
| Preparing Caffe Crema | Yes |
| Making espresso | Yes |
| Making cappuccino | Yes |