Blaupunkt CMP501 Espresso machine, 950W
Blaupunkt CMP501 Espresso machine, 950W



Blaupunkt CMP501 Espresso machine, 950W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power | 950 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 214 mm |
| Weight | 3 kg |
| Height | 293 mm |
| Width | 286 mm |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Working pressure (max) | 20 bar |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Appliance placement | Countertop |
| Double thermostat | Yes |
| Control type | Buttons |
| Easy to clean | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Coffee filter | Yes |
| Product colour | Silver, White, Black |
| Coffee making | Yes |
| Types of drink | Caffe latte, Espresso |
| Built-in milk frother | Yes |
| Flow stop function | Yes |