- In stock
REFRIGERATOR BUIT-IN ENA6LE18S ELX
REFRIGERATOR BUIT-IN ENA6LE18S ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | ENA6LE18S |
| Height | 177.2 cm, 1840 mm. |
| Width | 54.6 cm, 590 mm. |
| Depth | 54.9 cm |
| Weight | 58 kg, 57.6415 kg. |
| Color | White color |
| Refrigerator type | Two-door |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 219 kWh |
| Total refrigerator capacity | 198 liters |
| Total freezer capacity | 73 liters |
| Noise level | 34 dB |
| Number of freezer drawers | 3 |
| Refrigerator operating temperature | 2 - 8°C |
| Automatic defrosting | Yes |
| Refrigeration system in the refrigerator | Low frost |
| Refrigeration system in the freezer | Low frost |
| Number of shelves | 3 |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Screen | No. Near 0 °C temperature zone - No |
| Quick freezing | Yes |
| Lighting type | LED |
| Number of compressors | 1 |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Management | Electronic |
| Additional information | Efficient fridge-freezer with advanced Low Frost technology that makes defrosting easier and allows you to do it less often thanks to hidden refrigeration elements that reduce frost build-up. The electronic control inside offers precise cooling functions. The FastFreeze function activates maximum freezing power, so your fresh products freeze faster. AI CoolAssist® analyzes usage patterns and optimizes cooling temperature, functions and can reduce energy consumption by up to 10% |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | IT |