- In stock.
REFRIGERATOR BI E7TNGE75S ELX
REFRIGERATOR BI E7TNGE75S ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | E7TNGE75S |
| Height | 188.4 cm, 1970 mm. |
| Width | 69.6 cm, 740mm. |
| Depth | 54.9 cm |
| Weight | 80 kg, 82 kg. |
| Color | White color |
| Refrigerator type | Bottom freezer |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 247 kWh |
| Total refrigerator capacity | 287 liters |
| Total freezer capacity | 89 liters |
| Noise level | 35 dB |
| Number of freezer drawers | 3 |
| Refrigerator operating temperature | 2 - 8°C |
| Freezer operating temperature | -24 - -15°C |
| Automatic defrosting | Yes |
| Refrigeration system in the freezer | No frost |
| Number of shelves | 3 |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Screen | Yes |
| Shelving material | Tempered glass. Near 0 °C temperature zone - Yes |
| Quick freezing | Yes. Freezing capacity, kg/24h- 10.5 |
| Lighting type | Moon |
| Number of compressors | 1 |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Safe time in case of power outage | 15 hours |
| Water and ice maker | No |
| Management | Sensory, Electronic |
| Additional information | Thanks to MaxiSpace, you get 45% more capacity than a standard fridge-freezer.* It is taller and wider than a conventional fridge, so there is more space for your products. TwinTech® No Frost has an advanced dual cooling system for the fridge and freezer. This technology prevents the freezer from freezing, and ensures optimal humidity in the fridge and protects food from drying out. DynamicAir technology is designed to ensure that the temperature in the fridge is maintained at a stable level. Cool air is circulated throughout the fridge, so even when the door is open, food is protected from warming up. 70% of the inner lining is made from recycled plastic.***Compared to a standard-sized fridge with freezer compartment. **The inner lining plastic rHIPS is made from up to 70% recycled plastic, which accounts for 13% of the total plastic in the fridge |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | IT |