- In stock.
DISCWASHER BI EES47310L ELECTROLUX
DISCWASHER BI EES47310L ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EES47310L |
| Width | 59.6 cm, 635 mm. |
| Depth | 55 cm |
| Height | 81.8 cm, 864 mm. |
| Weight | 34.35 kg, 35.87 kg. |
| Color | Black color |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9.9 liters |
| Number of tableware sets | 13 |
| Dishwasher type | Built-in |
| Washing efficiency class | A |
| Drying efficiency class | A |
| Noise level | 46 dB. Duration of the "eco" program - 240 min. |
| Number of programs | 8 |
| Washing programs | Intensive wash, Auto program, Eco program, Glassware, 160 minute program, 90 minute program, Self-cleaning program, Rinse program, 60 minutes, 30 minutes |
| Indicators | Water cleanness indicator, Rinse aid indicator, Salt indicator, End of cycle indicator |
| Management | Sensory |
| Protection against water spills | Yes |
| Child safety feature | No |
| Screen | Yes |
| Tool drawer | No |
| Automatic opening | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Additional information | With the QuickSelect control, you can easily choose the time that suits you, and the appliance will do the rest. The door, which opens automatically at the end of the program cycle, dries your dishes three times better. The SatelliteClean dual rotating nozzle, which constantly changes the spray angle, thoroughly cleans even large items. The program can be delayed for up to 24 hours. The dishwasher has a floor-lit indicator that shows whether the dishwasher is still working or has finished its work. The PerfectFit sliding hinges make it very easy to install the dishwasher. It can also be connected to hot water (max. 60 °C) |
| Adjustable leg height | Yes |
| Length | 680 mm. |
| Country of manufacture | PL |