- In stock.
Built-in dishwasher AEG FSE73527P
Built-in dishwasher AEG FSE73527P
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | FSE73527P |
| Width | 44.6 cm, 490 mm. |
| Depth | 55 cm |
| Height | 81.8 cm, 870 mm. |
| Weight | 34.30 kg, 38.61 kg. |
| Color | Black color |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9.9 liters |
| Number of tableware sets | 10 |
| Dishwasher type | Built-in |
| Washing efficiency class | A |
| Drying efficiency class | A |
| Noise level | 44 dB. Duration of the "eco" program - 240 min. |
| Number of programs | 7 |
| Washing programs | Intensive wash, Auto-program, Eco program, For glassware, 160-minute program, 90-minute program, 60 minutes, 30 minutes, Machine Care |
| Indicators | Rinse aid indicator, Salt indicator, End of cycle indicator |
| Management | Sensory, Electronic |
| Protection against water spills | Yes |
| Child safety feature | No |
| Screen | Yes |
| Tool drawer | Yes |
| Automatic opening | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Additional information | With the "QuickSelect" control, you can easily choose the time that suits you, and the appliance will do the rest. The door that opens automatically at the end of the program cycle will dry your dishes three times better. The "SatelliteClean" double rotating spray, which constantly changes the spray angle, thoroughly washes even large items. The interior light makes it easy to remove or add dishes. The program can be delayed for up to 24 hours. The dishwasher has an indicator that shines onto the floor, which shows exactly how long the wash will take. Thanks to the "PerfectFit" sliding hinges, the dishwasher is very easy to install. It can also be connected to hot water (max. 60°C) |
| Adjustable leg height | Yes |
| Length | 685 mm. |
| Country of manufacture | PL |