- In stock.
Built-in dishwash Electrolux EEA71210L
Built-in dishwash Electrolux EEA71210L
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EEA71210L |
| Width | 44.6 cm, 490 mm. |
| Depth | 55 cm |
| Height | 81.8 cm, 870 mm. |
| Weight | 30.30 kg, 38.61 kg. |
| Color | Black color |
| Energy efficiency class | F |
| Water consumption per cycle | 9.9 liters |
| Number of tableware sets | 9 |
| Dishwasher type | Built-in |
| Washing efficiency class | A |
| Drying efficiency class | A |
| Noise level | 49 dB. Duration of the "eco" program - 240 min. |
| Number of programs | 5 |
| Washing programs | Pre-rinse, Eco program, 160 minute program, 90 minute program, 30 minute |
| Indicators | Rinse aid indicator, Salt indicator |
| Management | Electronic |
| Protection against water spills | Yes |
| Child safety feature | No |
| Screen | No |
| Tool drawer | No |
| Automatic opening | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Additional information | With the convenient control, you can easily select the time that suits you, and the appliance will do the rest. The door that opens automatically at the end of the program cycle will dry your dishes three times better. The program can be delayed for up to 3 hours. Thanks to the "PerfectFit" sliding hinges, the dishwasher is very easy to install. It can also be connected to hot water (max. 60°C) |
| Adjustable leg height | Yes |
| Length | 685 mm. |
| Country of manufacture | PL |