PC INTOP INTEL-I714700F 32GB/1TB RTX5070
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | INTOP, Intop |
| Computer type | For games |
| Length | 43.5 cm, 500mm. |
| Width | 23.8 cm, 260 mm. |
| Height | 51.1 cm, 160 mm. |
| Weight | 11 kg, 3.4 kg. |
| Color | Black color |
| Housing model | ASUS A31 PLUS +4 ARGB FANS |
| Case size | Midi tower |
| Processor type | Intel |
| Processor class | Intel® Core™ i7 |
| Processor model | Core i7-14700f |
| Motherboard model | B760 |
| Processor cores | 20 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor maximum frequency | 5.4 GHz |
| RAM type | DDR5 |
| RAM clock frequency | 5600MHz |
| Number of RAM slots | 2 |
| Random Access Memory (RAM) | 32GB |
| Maximum amount of random access memory (RAM) | 64GB |
| Media type | SSD |
| Total computer memory capacity | 1TB |
| SSD disk capacity | 1TB |
| HDD disk speed | 0 rpm |
| Hard disk capacity (HDD) | - |
| Video card type | Nvidia |
| Video card series | Geforce |
| Video card model | Nvidia GeForce RTX 5070 |
| Video card memory | 12GB GDDR7 |
| Sound card model | HD Audio |
| Network card | Gigabit Ethernet 10/100/1000 Mbit/s |
| Installed operating system | None |
| Power supply unit (PSU) model | PSU |
| Power supply unit (PSU) power | 700W |