- In stock
Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, RoHS, KCC |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.3 Panther |
| Protection features | Drop proof, Bump resistant |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Windows 11, Windows 10 |
| Housing material | Plastic |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Product colour | Black |
| Depth | 80 mm |
| Height | 11.2 mm |
| Weight | 46 g |
| Width | 80 mm |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-A to USB Type-C |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture., Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste. |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Read speed | 540 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |