Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Product reference:
6-SP010TBPSDPC60CK
Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Product reference:
6-SP010TBPSDPC60CK
Silicon Power PC60 Portable SSD 1 TB USB Type-A to USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, FCC, BSMI, RoHS, KCC |
| Housing material | Plastic |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.3 Panther |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Product colour | Black |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Height | 11.2 mm |
| Weight | 46 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-A to USB Type-C |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture., Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste. |
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 1 TB |
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 540 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order