- In stock
Built-in dishwasher BOSCH SPV4EMX61E
Built-in dishwasher BOSCH SPV4EMX61E
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Control type | Buttons |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Built-in water softener | Yes |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Cutlery basket type | Bosch Vario3 |
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | Not applicable |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Interior material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Energy consumption (standby) | 2 W |
| Energy consumption per cycle | 0.674 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 6.7 L |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Weight | 29.6 kg |
| Width | 448 mm |
| Noise emission class | C |
| Number of washing programs | 6 |
| Dishwashing programs | Pots, Eco, One hour, Favourite, Quiet 50°C, Auto 45-65 ºC |
| Cycle time | 256 min |
| AquaStop function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Additional features | Remote Start, Intensive Zone, SpeedPerfect Plus, MachineCare |
| Noise level | 45 dB |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |