- In stock
MAESTRO MR-071 electric kettle 1 l (MR-071-BEIGE)
MAESTRO MR-071 electric kettle 1 l (MR-071-BEIGE)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Auto shut-off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Overheat protection | Yes |
| Water tank capacity | 1 L |
| Boundless 360° design | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | Beige |
| Frequency | 50 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1200 W |
| Diameter | 15.3 cm |
| Width | 206 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 180 mm |
| Cord length | 0.7 m |
| Cordless | Yes |
| Material | Ceramic |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |