- In stock
MAESTRO MR-012-BEIGE electric kettle 1 L 1100 W Beige, White
MAESTRO MR-012-BEIGE electric kettle 1 L 1100 W Beige, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Plastic |
| Keep warm function | No |
| Water level indicator | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 1 L |
| Product colour | Beige, White |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power source | AC |
| Power | 900-1100 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during operation., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Avoid contact with water when using. |