Electrolux ESF2400OS Freestanding 6 place settings
Electrolux ESF2400OS Freestanding 6 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Lower basket rack | Fixed |
| Door colour | Silver |
| Product size | Compact |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Custom panel-ready | No |
| Control type | Buttons |
| Appliance placement | Freestanding |
| Tub material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Silver |
| Water fill | Hot, Cold |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy consumption per 100 cycles | 61 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption per cycle | 0.613 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 61.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency class | F |
| Water consumption per cycle | 6.5 L |
| AC input voltage | 230 V |
| Width | 550 mm |
| Depth | 500 mm |
| Weight | 19.2 kg |
| Height | 438 mm |
| Drying performance | D |
| Noise emission class | D |
| Delay start (min) | 1 h |
| Noise level | 52 dB |
| Inverter technology | No |
| Number of washing programs | 6 |
| Number of temperature settings | 5 |
| Drying system | Residual heat |
| Delayed start timer | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 230 min |
| Overflow protection | Yes |
| Dishwashing programs | Glass/Delicate, 60min, Eco, Normal, Intensive 70°C, Quick |
| Number of place settings | 6 place settings |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |