- In stock
Electrolux ESF2400OS Freestanding 6 place settings
Electrolux ESF2400OS Freestanding 6 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water fill | Cold, Hot |
| Control type | Buttons |
| Door colour | Silver |
| Product size | Compact |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Silver |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| Tub material | Stainless steel |
| Lower basket rack | Fixed |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency class | F |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Water consumption per cycle | 6.5 L |
| Energy consumption per cycle | 0.613 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 61 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 61.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Weight | 19.2 kg |
| Width | 550 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 438 mm |
| Dishwashing programs | Eco, Glass/Delicate, 60min, Intensive 70°C, Quick, Normal |
| Noise level | 52 dB |
| Drying system | Residual heat |
| Number of temperature settings | 5 |
| Overflow protection | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Inverter technology | No |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 6 place settings |
| Noise emission class | D |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 230 min |
| Number of washing programs | 6 |
| Delay start (min) | 1 h |
| Drying performance | D |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |