Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Latest Wi-Fi 6 Technology
Archer AX1500 brings the latest Wi-Fi 6 technology to your home without breaking the bank. Upgrading your router to Archer AX1500 means faster speeds, greater capacity, reduced latency, and more for an overall superior WiFi network.
Next-Generation WiFi Speeds Up to 1.5 Gbps
Experience next-gen speeds up to 1.5 Gbps with the dual-band Archer AX1500 featuring Wi-Fi 6 for faster, more enjoyable 4K/HD streaming, online gaming and more.
More Devices.Less Congestion. Smarter Home.
Archer AX1500 talks to all your streaming, gaming, mobile and smart home devices on your network using revolutionary OFDMA and MU-MIMO, which work together to organize the flow of data to multiple devices while simultaneously reducing lag.
More Reliable Coverage
Achieve the strongest, most reliable WiFi coverage with Archer AX3000 as it focuses signal strength to your devices using Beamforming technology and four antennas.
Reduced Power Consumption. Increased Battery Life.
Target Wake Time (TWT) talks to your devices and negotiates when and how frequently they should transfer data to increase device sleep time, extending battery life.
Easily Set Up and Manage Your WiFi
Set up and manage your WiFi through the TP-Link Tether app (Android, iOS). Access WiFi settings such as parental controls, guest privileges and more right from your smartphone.
| Summary | TP-Link Archer AX1500. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 1201 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, VPN server: OpenVPN, PPTP. Security algorithms: WEP, WPA, WPA2. Product type: Tabletop router, Product colour: Black. Cables included: AC, LAN (RJ-45) |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax1500/#specifications |
| Unit Box Height | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.33 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1201 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1201 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 300 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| VPN server | OpenVPN, PPTP |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Parental control | Yes |
| Security algorithms | WEP/WPA/WPA2 |
| URL filtering | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | AC/LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 135 mm |
| Height | 38.6 mm |
| Width | 260.2 mm |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.006825 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.96 kg |