- In stock.
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Access 4G+ Speed
Anywhere, Anytime
Omada 4G+ Cat6 AX3000 Gigabit VPN Router
- 4G+ Cat6 up to 300 Mbps
- 2402 Mbps + 574 Mbps*
- 6× Gigabit Ethernet Ports
- 1× Nano SIM Card Slot
- IPSec/SSL/ WireGuard /OpenVPN/L2TP VPN
- Centralized Management
- Load Balancing
- Omada App
Always-Online with AX3000 WiFi 6
- Dual Band
- HE160
- OFDMA
- 1024 QAM
| Summary | TP-Link Omada 4G+ Cat6 AX3000 Gigabit VPN Router. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 2402 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet. Mobile network generation: 4G, 3G standards: HSDPA, HSUPA, WCDMA, 4G standard: LTE-TDD & LTE-FDD. NAT functionality: • One-to-One NAT • Multi-Net NAT • Virtual Server • Port Triggering† • NAT-DMZ •.... Product type: Desktop/pole router, Product colour: Black, LED indicators: LAN, LTE, Status, System, WAN |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/omada-router-wifi-router/er706w-4g/ |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.37 |
| Unit Box Width | 0.18 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| VPN Passthrough | Yes |
| 3G standards | HSDPA/HSUPA/WCDMA |
| 4G bands supported | 1800/2100/2300/2500/2600/800/850/900 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | No |
| Bandwidth control | Yes |
| MIMO | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Reset button | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| NAT functionality | One-to-One NAT Multi-Net NAT Virtual Server Port Triggering┼ NAT-DMZ FTP/H.323/SIP/IPSec/PPTP ALG UPnP |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DHCP server | Yes |
| LED indicators | LAN,LTE,Status,System,WAN |
| Product colour | Black |
| Product type | Desktop/pole router |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 5 |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 131 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 226 mm |
| Model | ER706W-4G |
| Model name | Omada 4G+ Cat6 AX3000 Gigabit VPN Router |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.006916 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.72 kg |