- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Powerful Dual LTE Cat 6 router is designed for mission critical applications. Two simultaneously operational LTE CAT 6 modems can provide speeds up to 600 Mbps with load balancing feature. This makes this device irreplaceable in applications where loosing connection is not an option.
Two LTE modules working simultaneously can provide speeds up to 600 Mbps
Instant failover switching
5 x Gigabit Ethernet with speeds up to 1000 Mbps
Teltonika Remote Management System compatible
Easy to use, secure and feature rich OpenWrt based Operating System
| Summary | Teltonika RUTX12. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac), WLAN data transfer rate (max): 867 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3au, IEEE 802.3az. Mobile network generation: 4G, 4G standard: LTE. Security algorithms: DES, IPSEC |
| Vendor Homepage | https://teltonika-networks.com/product/rutx12/ |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.355 |
| Unit Box Width | 0.06 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at/IEEE 802.3au/IEEE 802.3az |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Dual SIM support | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | DES/IPSec |
| DHCP client | Yes |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Power,Status |
| Product colour | Silver |
| Product type | Tabletop router |
| Certification | CE/RED, EAC, RoHS, WEEE Draft ETSI EN 301 489-1 V2.2.0, Draft EN 301 489-19 V2.1.0, Draft ETSI EN 301 489-52 V1.1.0 EN 61000-4-2:2009 EN 300 511 V12.5.1, ETSI EN 301 908-1 V11.1.1, ETSI EN 301 908-2 V11.1.2, ETSI EN 301 908-13 V11.1.2 EN 61000-4-3:2006 + |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 8 |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor architecture | ARM Cortex A7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 717 MHz |
| Safety | IEC 62368-1:2014, EN 50385:2017, EN 62232:2017 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Depth | 95 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 540 g |
| Width | 132 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model | RUTX12 |
| Model name | RUTX12000000 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.004618 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.17 kg |