-
−1%
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
RT-BE88U DUAL-BAND WIFI 7 ROUTER
Unparalleled 34G Wired Performance
Dominate your network with the ultimate performance for those who demand the absolute best, today and tomorrow. ASUS RT-BE88U, the successor to the legacy RT-AX88U, powered by next-level WiFi 7, delivers an astounding 7200 Mbps for your connected living. The RT-BE88U boasts a monster 34 Gigabit combined capacity. Its killer combination includes a cutting-edge 10 Gigabit SFP+ next gen connection and up to 9 LAN ports, ensuring seamless hardwiring for all your devices and future-proofing your network.
Leap Forward with WiFi 7
WiFi 7 introduces revolutionary features that deliver exceptionally fast speeds, extremely low latency, and enhanced reliability. With these advancements, you can experience unparalleled network performance for gaming, streaming, smart home devices, and more. WiFi 7 brings all this to the table - and it retains all the congestion-busting tech of WiFi 6, too.
| Summary | ASUS RT-BE88U. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 7 (802.11be), WLAN data transfer rate (max): 5764 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: 10 Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 1000,2500,10000 Mbit/s, VPN support: nstant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server.... Fiber optic connector: SFP+. Security algorithms: SSH, WPA, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3-Enterprise,..., Firewall security: Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum..., NAT functionality: • PPTP Pass-Through • L2TP Pass-Through • IPSec Pass-Through • RTSP Pass-Through • H.323... |
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/networking-iot-servers/wifi-routers/asus-gaming-routers/rt-be88u/ |
| Unit Box Height | 0.125 |
| Unit Box Length | 0.385 |
| Unit Box Width | 0.25 |
| Modulation | 4096-QAM/OFDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 6E (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1376 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 5764 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 5764 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Built-in FTP server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000/10000/2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Media server | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Support Samba (storage) | Yes |
| VPN support | nstant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 9 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | Maximum Firewall Keyword Filter : 64 -Maximum Firewall Network Service Filter : 32 -Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| MAC address filtering | Yes |
| NAT functionality | PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through IPSec Pass-Through RTSP Pass-Through H.323 Pass-Through SIP Pass-Through PPPoE Relay |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Security algorithms | SSH/WPA/WPA2-Enterprise/WPA2-Personal/WPA3-Enterprise/WPA3-Personal/WPA-Enterprise/WPA-Personal/WPS |
| System event log | Yes |
| DHCP server | Yes |
| LED indicators | LAN,Power,USB,WAN |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black/Grey |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45)/RJ-9 |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 2000 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 2600 MHz |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Output current | 2.37 A |
| Output voltage | 19 V |
| Power source type | AC |
| Depth | 188 mm |
| Height | 60.5 mm |
| Weight | 1060 g |
| Width | 300 mm |
| Model name | RT-BE88U |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.01426 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.85 kg |