Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The SXTsq Lite2 is a compact and lightweight outdoor wireless device with an integrated antenna. Perfect for point-to-point links or as a CPE unit. It is compact, weatherproof and easy to mount.
The SXTsq Lite2 retains a 10 dBi antenna like the SXT Lite2, our previous model, yet the antenna design has been improved and the physical size has been dramatically reduced - the SXTsq is two times thinner.
| Summary | Mikrotik SXTsq Lite2. 2.4 GHz, Maximum data transfer rate: 100 Mbit/s, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White. Power consumption (max): 5 W |
| Vendor Homepage | https://mikrotik.com/product/sxtsq_lite2#fndtn-specifications |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.26 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| AC input voltage | 10 - 30 V |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Internal | Yes |
| Product colour | White |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 16 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Depth | 129 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 295 g |
| Width | 129 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 492 g |
| Package width | 255 mm |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model name | SXTsq Lite2 // RBSXTsq2nD |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.00276 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.48 kg |