Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The SXTsq Lite5 is a compact and lightweight outdoor wireless device with an integrated antenna. Perfect for point to point links of up to 12 kilometers or as a CPE unit. It is compact, weatherproof and easy to mount. The SXTsq Lite5 retains a 16dBi antenna like the SXT Lite5, our previous model, yet the antenna design has been improved and the physical size has been dramatically reduced - the SXTsq is two times thinner (see photos for comparison).
The device can be mounted on horizontal and vertical poles and masts, but for precise alignment, separately available is the QuickMount Pro, which allows to adjust in every angle (see photo and related product).
| Summary | Mikrotik SXTsq Lite5. 5 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White. Power consumption (max): 6 W |
| Vendor Homepage | https://mikrotik.com/product/RBSXTsq5nD |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.255 |
| Unit Box Width | 0.18 |
| 2.4 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11n |
| Receiver sensitivity | 6MBit/s 25 dBm -96 54MBit/s 20 -80 MCS0 25 -96 MCS7 19 -75 |
| Security algorithms | Not supported |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| AC input voltage | 10 - 30 V |
| Power consumption (max) | 6 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Internal | No |
| Product colour | White |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 16 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Operating system installed | RouterOS |
| Depth | 129 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 129 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | -40 - 70 % |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model | Mikrotik SXTsq Lite5 (RBSXTSQ5ND) |
| Model name | SXTsq Lite5 // RBSXTsq5nD |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002066 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.49 kg |