Severin 3584-000
Severin 3584-000





Severin 3584-000
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
- high-grade and attractive stainless-steel design
- two individual frothing programmes for different quantities of milk froth
- suitable for cold and hot frothing as well as heating-up milk
- non-stick coating for easy cleaning of container
- suitable for frothing approx. 100 ml or heating up approx. 200 ml of milk
- 360° connector for easy use
| Technical details | |
|---|---|
| Type: | Automatic milk frother |
| Frothing capacity: | 100 ml |
| Milk tank capacity: | 200 ml |
| Colour of product: | Black,Stainless steel |
| Milk warming capacity: | 200 ml |
| Non-stick coating: | Y |
| Number of functions: | 2 |
| Auto power off: | Y |
| Overheat protection: | Y |
| 360° rotational base: | Y |
| Easy to clean: | Y |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 900 g |