- In stock
ProfiCook 501207 mixer Stand mixer 1200 W Stainless steel
ProfiCook 501207 mixer Stand mixer 1200 W Stainless steel
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Stand mixer |
| Removable bowl | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Bowl capacity | 1.75 L |
| On/off switch | Yes |
| Rotational speed | 21000 RPM |
| Planetary rotation | No |
| Control type | Rotary |
| Product colour | Stainless steel |
| Variable speed | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Mixer functions | Beat, Knead, Mixing |
| Turbo | Yes |
| Control panel colour | Silver |
| Pulse function | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 1200 W |
| Width | 180 mm |
| Height | 440 mm |
| Depth | 200 mm |
| Dough hooks | No |
| Bowl included | No |
| Beaters | No |
| Chopper | Yes |
| Warnings | The product is intended for household use only., Warning: The appliance contains sharp knives. Take care to avoid injury., Do not immerse the drive unit in water or other liquids. |