Philips 5000 Series Table Blender HR3040/00 2 l 1200 W Black
Philips 5000 Series Table Blender HR3040/00 2 l 1200 W Black











Philips 5000 Series Table Blender HR3040/00 2 l 1200 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Detachable blade unit | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Number of knife wings | 4 |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Product colour | Black |
| Type | Tabletop blender |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| Power | 1200 W |
| Height | 482 mm |
| Width | 194 mm |
| Depth | 205 mm |
| Weight | 3.72 kg |
| Pulse function | Yes |
| Bowl capacity | 2 L |
| Auto-cleaning system | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Rotary |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Blending bowl material | Glass |
| Blade material | Stainless steel |
| Housing material | Metal |