-
−8%
The Tefal Prep'Mix+ HT4641 is a stand mixer with 500 W power and a 2.5 L bowl. It has five speeds, a removable stand, as well as a whisk and dough hooks for mixing and kneading.
The Tefal Prep'Mix+ HT4641 is a stand mixer with 500 W power and a 2.5 L bowl. It has five speeds, a removable stand, as well as a whisk and dough hooks for mixing and kneading.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Tefal Prep'Mix+ HT4641 is a stand mixer with a 500 W motor and a 2.5 L bowl. It has five variable speed settings, a removable stand, and includes a whisk and dough hooks for mixing and kneading.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Stationary Mixer |
| Product Brand | Tefal |
| Model | Prep'Mix+ HT4641 |
Specifications | |
| Dimensions | 100 mm (W) × 320 mm (H) × 280 mm (D) |
| Weight | 2.1 kg |
| Color | Gray, White |
| Bowl Capacity | 2.5L |
Technical Data | |
| Power | 500W |
| Number of Fast | 5 |
Additional Information | |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Removable Stand | Yes |
| Mixer Functions | Knead, Mix |
| Turbo Function | Yes |
| Eject Button | Yes |
| Ergonomic Handle | Yes |
| Knife Material | Metal |
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |