2 liter mixing capacity and 1200 W power. Stainless steel blades, glass mixing bowl and metal body ensure durability and efficiency.
2 liter mixing capacity and 1200 W power. Stainless steel blades, glass mixing bowl and metal body ensure durability and efficiency.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Powerful 1200W table blender, ideal for cocktails, ice crushing and soup blending. Stainless steel blade and glass mixing bowl ensure durability and efficiency.
Features | |
|---|---|
| Measuring cup included | Yes |
Design | |
| Removable container | Yes |
| Product color | Black, Gray |
| Removable lid | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Dishwasher safe components | Yes |
| Removable knife | Yes |
Power | |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240V |
| Power | 1200W |
Weight and dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Weight | 3.92 kg |
| Height | 477 mm |
| Depth | 205 mm |
Operation | |
| Automatic cleaning system | Yes |
| Ice cream crushing | Yes |
| Control type | Rotary |
| Container capacity | 2L |
| Pulsation function | Yes |
Material | |
| Knife material | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Mixing bowl material | Glass |