Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Automatic milk frother and heater with 300 ml capacity for heating and 130 ml for frothing. Features: removable lid, cordless design, 360° rotating base and automatic shut-off.
Features | |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Cable Length | 0.76 m |
| Product Color | White, Metallic |
| Easy to Clean | Yes |
| Milk Warming Tank | 300 ml |
| Capacity | 0.3L |
| Removable Lid | Yes |
| Control Type | Buttons |
| Removable Bowl | Yes |
| Wireless | Yes |
| Non-stick Coating | Yes |
| Dishwasher Safe | No |
| Number of Functions | 4 |
| Features | Hot and Cold |
| Milk Level Indicator | Yes |
| Automatic Shutdown | Yes |
| 360° Rotation Base | Yes |
| Foaming Capacity | 130 ml |
Power | |
| AC Voltage | 220 - 240V |
| Power | AC |
| AC Voltage Frequency | 50/60Hz |
| Power | 500W |
| Plug Type | TYPE E/F |
Weight and Dimensions | |
| Weight | 720g |
| Width | 156 mm |
| Height | 205 mm |
| Depth | 100mm |
Packaging Details | |
| Package Weight | 905 grams |