Maestro MR556 Stand mixer 600 W White
Maestro MR556 Stand mixer 600 W White




Maestro MR556 Stand mixer 600 W White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| On/off switch | Yes |
| Turbo | Yes |
| Ergonomic handle | Yes |
| Maximum input power | 600 W |
| Mixer functions | Mixing, Whisking |
| Variable speed | Yes |
| Type | Stand mixer |
| Control type | Buttons |
| Eject button | Yes |
| Number of speeds | 5 |
| Removable bowl | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 600 W |
| Power consumption (typical) | 300 W |
| Number of dough hook(s) | 2 |
| Bowl included | Yes |
| Whisk | Yes |
| Dough hooks | Yes |