KitchenAid Artisan 5ksm125 Stand mixer 300 W Red
KitchenAid Artisan 5ksm125 Stand mixer 300 W Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Stand mixer |
| Cord length | 1.45 m |
| Number of speeds | 10 |
| Product colour | Red |
| Colour name | EMPIRE RED |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Bowl capacity | 4.8 L |
| Maximum input power | 300 W |
| Mixer functions | Beat, Knead, Mixing, Stirring |
| Planetary rotation | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 300 W |
| Height | 360 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Depth | 370 mm |
| Width | 240 mm |
| Dough hooks | Yes |
| Beaters | Yes |
| Whisk | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Housing material | Zinc, Metal |
| Bowl material | Stainless steel |
| Warnings | Disconnect the unit from the power supply before cleaning., Do not use with a damaged power cord or plug., Do not immerse the unit in water or other liquids. |