KitchenAid 5KSM60SPXEER Stand mixer 375 W Red
KitchenAid 5KSM60SPXEER Stand mixer 375 W Red






KitchenAid 5KSM60SPXEER Stand mixer 375 W Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Removable bowl | Yes |
| Motor type | DC |
| Bowl capacity | 5.6 L |
| Planetary rotation | Yes |
| Mixer functions | Beat, Knead, Mixing |
| Cord length | 1.1 m |
| Safety lock | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Lever |
| Colour name | EMPIRE RED |
| Product colour | Red |
| Number of speeds | 11 |
| Type | Stand mixer |
| Turbo | No |
| Variable speed | Yes |
| Power | 375 W |
| Current | 12.5 A |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Depth | 371 mm |
| Width | 287 mm |
| Height | 419 mm |
| Weight | 13 kg |
| Beaters | Yes |
| Whisk | Yes |
| Dough hooks | Yes |
| Flat beater | Yes |
| Housing material | Metal |
| Bowl material | Stainless steel |