KitchenAid 5KSM175PSECA Artisan food processor 300 W 4.8 L Red
KitchenAid 5KSM175PSECA Artisan food processor 300 W 4.8 L Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Red |
| Number of speeds | 10 |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Type | Stand mixer |
| Planetary rotation | Yes |
| Mixer functions | Beat, Knead, Mixing |
| Rotational speed | 220 RPM |
| Easy to clean | Yes |
| Cord length | 1.06 m |
| Colour name | CANDY APPLE |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Bowl capacity | 4.8 L |
| Control type | Lever |
| Motor type | AC |
| Citrus press | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type C |
| Weight | 11 kg |
| Depth | 370 mm |
| Width | 240 mm |
| Height | 360 mm |
| Dough hooks | Yes |
| Beaters | Yes |
| Whisk | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Master (outer) case width | 413 mm |
| Master (outer) case length | 286 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.7 kg |
| Master (outer) case height | 425 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Bowl material | Stainless steel |
| Housing material | Zinc |
| Warnings | Do not immerse the unit in water or other liquids., Do not use with a damaged power cord or plug., Disconnect the unit from the power supply before cleaning. |