Kenwood FDM301SS food processor 800 W 2.1 L Black, Stainless steel
Kenwood FDM301SS food processor 800 W 2.1 L Black, Stainless steel














Kenwood FDM301SS food processor 800 W 2.1 L Black, Stainless steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Stainless steel blade included | Yes |
| Citrus press | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Bluetooth | No |
| Product colour | Black |
| Pulse function | Yes |
| Bowl capacity | 2.1 L |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Blender attachment | Yes |
| Mixer functions | Cutting, Grind, Mixing |
| Number of speeds | 2 |
| Shredding sizes | Coarse, Fine |
| Variable speed | Yes |
| Blender bowl capacity | 1.2 L |
| Number of discs | 3 discs |
| Built-in scales | Yes |
| Power | 800 W |
| Height | 365 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Width | 230 mm |
| Kneading tool | Yes |
| Whisk | Yes |
| Spatula | Yes |
| Grating disc included | Yes |
| Built-in display | No |
| Bowl material | Plastic |
| Warnings | Do not immerse the unit in water or other liquids., Disconnect the unit from the power supply before cleaning., Do not use with a damaged power cord or plug. |