- In stock
HEINRICH'S HKM 8120 Stand Mixer 1800 W 12 L Black
HEINRICH'S HKM 8120 Stand Mixer 1800 W 12 L Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bowl capacity | 12 L |
| Product colour | Black, Steel |
| Control type | Knob |
| Pulse function | No |
| Variable speed | Yes |
| Number of speeds | 8 |
| Dough hook | Y |
| Power | 1800 W |
| Weight | 11.1 kg |
| Height | 435 mm |
| Length | 397 mm |
| Width | 200 mm |
| Cover | Yes |
| Balloon beater | Yes |
| Mixing tool | Yes |
| Bowl material | Stainless steel |
| Material | Stainless steel, Technopolymer, Aluminium |
| Warnings | Do not immerse the unit in water or other liquids., Do not use with a damaged power cord or plug., Disconnect the unit from the power supply before cleaning. |