-
−2%
The Tefal Perfectmix Cook BL83SD is a powerful table blender with a 1400W motor and a 1.75L glass bowl. It has six speed settings, ten preset programs and a removable blade unit for easy cleaning.
The Tefal Perfectmix Cook BL83SD is a powerful table blender with a 1400W motor and a 1.75L glass bowl. It has six speed settings, ten preset programs and a removable blade unit for easy cleaning.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Tefal Perfectmix Cook BL83SD is a powerful table blender with a 1400W motor and a 1.75L glass bowl. It has six speed settings, ten pre-programmed programs and a removable blade unit for easy cleaning.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Tabletop Blender |
| Product Brand | Tefal |
| Model | Perfectmix Cook BL83SD |
Specifications | |
| Dimensions | 212 mm (W) × 456 mm (H) × 239 mm (D) |
| Weight | 5.8 kg |
| Color | Stainless Steel, Black |
| Material | Glass, Stainless Steel |
Technical Data | |
| Power | 1400W |
| Capacity | 1.75L |
| Number of Fast | 6 |
| Pre-Programmed Settings | 10 |
| Pulse Function | Yes |
| Ice Cream Crushing | Yes |
Additional Information | |
| Control Type | Touchscreen |
| Easy to Clean | Yes |
| Removable Knife Block | Yes |
| Automatic Shutdown | 5 minutes |