



Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 13
business days
This Philips Avance collection Food Processor is the versatile solution for your kitchen needs. With its new innovative metal kneading hook, powerful 1000 W motor and one touch auto button for dough, making bread has never been so easy
| Vendor Homepage | download.p4c.philips.com/files/h 7778_00 7778_00_pss_aenbe.pdf |
| Unit Box Height | 0.49 |
| Unit Box Length | 0.59 |
| Unit Box Width | 0.39 |
| Bowl capacity | 3.4l |
| Number of slicing disks | 4 |
| Power consumption | 1000 Watts |
| Food processor features | Pulse |
| Material blade | Stainless steel |
| Cord length | 1 m |
| Number of speeds | 12 |
| Rotation speed | 20000 rpm |
| Dimensions | 289 x 254 x 436 mm |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.1127 cubm |
| Product Net Weight | 4.2 kg |
| Unit Calculated Weight | 11.2 kg |