- In stock
CONCEPT SM3490 Blender 700 W Black
CONCEPT SM3490 Blender 700 W Black
















CONCEPT SM3490 Blender 700 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Detachable blade unit | No |
| Safety switch | Yes |
| Product colour | Transparent, Black |
| Type | Cup blender |
| Removable bowl | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| Noise level | 88 dB |
| Power | 700 W |
| Cable length | 1 m |
| Number of bottles in the set | 2 |
| Mini chopper | Yes |
| Number of speeds | 1 |
| Bottle 2 capacity | 400 ml |
| Bottle capacity | 570 ml |
| Control type | Button |
| Pot capacity | 1 l |
| Pulse function | Yes |
| Warnings | Do not immerse the drive unit in water or other liquids., Warning: The appliance contains sharp knives. Take care to avoid injury., The product is intended for household use only. |