Bosch MMRP1000 electric food chopper 0.8 L 400 W Red, Transparent, White
Bosch MMRP1000 electric food chopper 0.8 L 400 W Red, Transparent, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 1 year(s) |
| Number of blades | 2 |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Translucent, White, Red, White |
| Cord storage | No |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Blade material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Measuring scale | Yes |
| Safety system | Yes |
| Bowl material | Plastic |
| Cover | No |
| Power | 400 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 195 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package height | 263 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 200 mm |
| Width | 195 mm |
| Height | 250 mm |
| Pulse function | No |
| Bowl capacity | 0.8 L |
| Number of speeds | 1 |