Bosch MC812W501 food processor 1000 W 3.9 L White Built-in scales
Bosch MC812W501 food processor 1000 W 3.9 L White Built-in scales
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, EAC, VDE |
| Variable speed | Yes |
| Product colour | White |
| Bluetooth | No |
| LED indicators | Yes |
| Mixer functions | Mixing, Beat, Cutting, Blend, Puree, Chop |
| Cord storage | Yes |
| Meat mincer | No |
| Blender attachment | Yes |
| Dough bowl capacity | 1.5 L |
| Non-slip feet | Yes |
| Juice extractor | No |
| Control type | Rotary |
| Safety lock | Yes |
| Citrus press | No |
| Pulse function | Yes |
| Coffee grinding | No |
| Bowl capacity | 3.9 L |
| Adjustable slicing disc | Yes |
| Built-in scales | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 430 mm |
| Weight | 5.2 kg |
| Height | 300 mm |
| Depth | 250 mm |
| Beaters | Yes |
| Dough hooks | Yes |
| Spatula | No |
| Whisk | Yes |
| Kneading tool | Yes |
| Chopper blade included | Yes |
| Universal knife | Yes |
| Lid included | Yes |
| Bowls included | Mixing, Dough, Chopper |
| Recipe book | No |
| Dough tool | Yes |
| Grating disc included | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Cutting disc included | Yes |
| Built-in display | No |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet gross length | 8 cm |
| Pallet gross width | 17.1 cm |
| Pallet gross height | 12 cm |
| Bowl material | Plastic |
| Material knife | Stainless steel |