The Xiaomi EU cup blender has a power of 600 W and a capacity of 1.75 L. It has a stainless steel blade, five speed settings, and its parts are made of non-toxic materials and are dishwasher safe.
The Xiaomi EU cup blender has a power of 600 W and a capacity of 1.75 L. It has a stainless steel blade, five speed settings, and its parts are made of non-toxic materials and are dishwasher safe.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Xiaomi EU cup blender has a power of 600 W and a capacity of 1.75 L. It has a stainless steel blade, five speed settings, is made of non-toxic materials, and the parts are dishwasher safe.
Features | |
|---|---|
| Ergonomic hold | Yes |
| Integrated display | No |
| Container material | Soda-lime glass |
| Knife material | Stainless steel |
| Number of blade wings | 6 |
| Control type | Knob |
Power | |
| Power | 600W |
| Power source | AC |
Weight and dimensions | |
| Height | 443 mm |
| Depth | 199 mm |
| Width | 217 mm |
Operation | |
| Freezing rate (min) | 21000 RPM |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Container capacity | 1.75L |
Package contents | |
| Instructions for use | Yes |
| Stainless steel blade included | Yes |