Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips 7000 series HR3760/01. Type: Tabletop blender, Product colour: Stainless steel, White, Cord length: 1 m. Bowl capacity: 2 L, Rotational speed (max): 22000 RPM, Control type: Rotary, Touch. Blending bowl material: Glass, Housing material: Metal, Blade material: Stainless steel. Power: 1500 W, Power source: AC, AC input voltage: 230 V. Width: 167 mm, Depth: 216 mm, Height: 442 mm |
| Unit Box Height | 0.39 |
| Unit Box Length | 0.275 |
| Unit Box Width | 0.27 |
| Auto power off | Yes |
| Automatic blade stop | Yes |
| Brand specific technologies | SpeedTouch,ProBlend Ultra |
| Child lock | No |
| Cord length | 1 m |
| Cord storage | Yes |
| Detachable blade unit | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Liquid level indicator | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Stainless steel/White |
| Removable bowl | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Ability to blend hot ingredients | Yes |
| Bowl capacity | 2 L |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary/Touch |
| Ice crushing | Yes |
| Noise level | 83 dB |
| Number of speeds | 7 |
| Pulse function | Yes |
| Rotational speed (max) | 22000 RPM |
| Blade material | Stainless steel |
| Blending bowl material | Glass |
| Housing material | Metal |
| Material jar(s) | Glass |
| Total amount of recyclable materials | 90 % |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 1500 W |
| Power source | AC |
| Depth | 216 mm |
| Height | 442 mm |
| Weight | 4530 g |
| Width | 167 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 5654 g |
| Package width | 283 mm |
| Recipe book | No |
| Recycled paper manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.02896 cubm |
| Product Net Weight | 4.53 kg |
| Unit Calculated Weight | 5.6 kg |