Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
50% more powerful * with ProBlend Plus technology
The Philips 5000 Series Blender creates velvety frozen fruit smoothies with auto-cleaning
Turn the toughest ingredients, such as frozen fruit and nuts, into the finest smoothies with the Philips 5000 Series Blender with a 1200 W motor. One-touch automated cleaning makes it all effortless from start to finish.
vs HR2228
| Summary | Philips 5000 series HR3041/00 Blender. Type: Tabletop blender, Cord length: 0.85 m, Brand specific technologies: SpeedTouch, ProBlend Plus. Bowl capacity: 2 L, Rotational speed (max): 21000 RPM, Control type: Rotary. Blending bowl material: Glass, Housing material: Metal, Blade material: Stainless steel. Power: 1200 W, Power source: AC, AC input voltage: 230 V. Width: 168 mm, Depth: 181 mm, Height: 413 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.34 |
| Unit Box Length | 0.34 |
| Unit Box Width | 0.2 |
| Auto power off | Yes |
| Automatic blade stop | Yes |
| Beaker included | Yes |
| Brand specific technologies | SpeedTouch,ProBlend Plus |
| Child lock | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Cord storage | Yes |
| Detachable blade unit | Yes |
| Detachable knife | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Liquid level indicator | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of servings | 6 |
| On/off switch | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Ability to blend hot ingredients | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Auto-cleaning system | Yes |
| Bowl capacity | 2 L |
| Control type | Rotary |
| Ice crushing | Yes |
| Keep warm function | No |
| Noise level | 86 dB |
| Number of speeds | 6 |
| Pulse function | Yes |
| Rotational speed (max) | 21000 RPM |
| Timer | No |
| Blade material | Stainless steel |
| Blending bowl material | Glass |
| Housing material | Metal |
| Material jar(s) | Glass |
| Total amount of recyclable materials | 95 % |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 1200 W |
| Power source | AC |
| Depth | 181 mm |
| Height | 413 mm |
| Weight | 3840 g |
| Width | 168 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 343 mm |
| Package weight | 5017 g |
| Package width | 336 mm |
| Accessory type | Tumbler, Tamper, Warranty card, DFU |
| Packaging content | Tumbler ; Tamper ; Warranty card |
| Recipe book | No |
| Recycled paper manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Blender rotational speed (max) | 21000 RPM |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.02689 cubm |
| Product Net Weight | 3.84 kg |
| Unit Calculated Weight | 5.25 kg |