Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Prepare smoothies, dips, sauces, pastes and more
Blend beyond the limits
Enrich your culinary canvas with the Philips 5000 Series Blender. Enjoy the finest blends, even from the recipes with frozen fruits, ice cubes and nuts. Sleek design for your kitchen counter. Detachable dishwasher-safe parts for easy cleaning.
| Summary | Philips 5000 series HR2765/00 Blender. Type: Tabletop blender, Product colour: Black, Stainless steel, Cord length: 0.85 m. Bowl capacity: 0.7 L, Rotational speed (max): 18000 RPM, Noise level: 86 dB. Blending bowl material: Tritan, Housing material: Metal, Blade material: Stainless steel. Power: 800 W, Power source: AC, AC input voltage: 230 V. Width: 140 mm, Depth: 144 mm, Height: 383 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.34 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.28 |
| Auto power off | No |
| Automatic blade stop | No |
| Brand specific technologies | SpeedTouch,ProBlend Plus |
| Child lock | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Cord storage | Yes |
| Detachable blade unit | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Liquid level indicator | Yes |
| Measuring scale | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of knife wings | 6 |
| Number of servings | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black/Stainless steel |
| Type | Tabletop blender |
| Ability to blend hot ingredients | No |
| Bowl capacity | 0.7 L |
| Ice crushing | Yes |
| Noise level | 86 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Pulse function | Yes |
| Rotational speed (max) | 18000 RPM |
| Blade material | Stainless steel |
| Blending bowl material | Tritan |
| Housing material | Metal |
| Material jar(s) | Tritan |
| Total amount of recyclable materials | 100 % |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 800 W |
| Power source | AC |
| Depth | 144 mm |
| Height | 383 mm |
| Weight | 2215 g |
| Width | 140 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 342 mm |
| Package weight | 3127 g |
| Package width | 280 mm |
| Accessory type | 300 ml tumbler jar, Sport lid, Flat lid, Leaflet, DFU |
| Number of cups | 1 pc(s) |
| Packaging content | 300ml tumbler jar ; sport lid ; flat lid |
| Protection cap | Yes |
| Recipe book | No |
| Recycled paper manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Blender rotational speed (max) | 18000 RPM |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.016184 cubm |
| Product Net Weight | 2.21 kg |
| Unit Calculated Weight | 2.3 kg |