Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Prepare smoothies, dips, sauces, pastes and more
Blend beyond the limits
Enrich your culinary canvas with the Philips 5000 Series Blender. Enjoy the finest blends, even from the recipes with frozen fruits, ice cubes and nuts. Sleek design for your kitchen counter. Detachable dishwasher-safe parts for easy cleaning.
| Summary | Philips 5000 series HR2764/00 Blender. Type: Tabletop blender, Product colour: Black, Stainless steel, Cord length: 0.85 m. Bowl capacity: 0.7 L, Rotational speed (max): 18000 RPM, Noise level: 86 dB. Housing material: Metal, Blade material: Stainless steel, Material jar(s): Tritan. Power: 800 W, Power source: AC, AC input voltage: 230 V. Width: 140 mm, Depth: 144 mm, Height: 383 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.47 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| Automatic blade stop | No |
| Beaker | 0.7 L |
| Brand specific technologies | SpeedTouch,ProBlend Plus |
| Child lock | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Cord storage | Yes |
| Detachable blade unit | Yes |
| Detachable knife | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to disassemble | Yes |
| Liquid level indicator | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black/Stainless steel |
| Type | Tabletop blender |
| Ability to blend hot ingredients | No |
| Bowl capacity | 0.7 L |
| Ice crushing | Yes |
| Noise level | 86 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Pulse function | Yes |
| Rotational speed (max) | 18000 RPM |
| Blade material | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Material jar(s) | Tritan |
| Total amount of recyclable materials | 100 % |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 800 W |
| Power source | AC |
| Depth | 144 mm |
| Height | 383 mm |
| Weight | 2230 g |
| Width | 140 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 468 mm |
| Package weight | 2750 g |
| Package width | 172 mm |
| Number of cups | 1 pc(s) |
| Recipe book | No |
| Recycled paper manual | Yes |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01439 cubm |
| Product Net Weight | 2.23 kg |
| Unit Calculated Weight | 2.71 kg |