Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With the Philips Eco Conscious Edition Blender
Designed for a cooler planet
Prepare your favourite morning smoothie to go, with elegant style and impeccable performance. Sustainably designed with bio-based plastics*and recycled plastics***.
Main body made from 100% PP plastic from certified bio-based sources, on a mass balance basis (BioPP is 64% of total plastic).
*Calculation based on the production of the same appliance using bio-based plastic and Tritan™ Renew vs 100% virgin plastic (or virgin polypropylene) and Tritan™.
**Tritan™ Renew is made with 50% recycled material from certified sources on a mass balance basis.
| Summary | Philips 5000 series Eco Conscious Edition HR2500/00 Blender. Type: Tabletop blender, Cord length: 0.85 m, Brand specific technologies: SpeedTouch, ProBlend. Bowl capacity: 0.6 L, Rotational speed (max): 25000 RPM, Noise level: 86 dB. Blending bowl material: Tritan, Housing material: Metal, Blade material: Stainless steel. Power: 350 W, Power source: AC, AC input voltage: 230 V. Width: 116 mm, Depth: 118 mm, Height: 360 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.25 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Auto power off | No |
| Automatic blade stop | No |
| Brand specific technologies | SpeedTouch,ProBlend |
| Child lock | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Detachable blade unit | Yes |
| Dishwasher-proof parts | No |
| Liquid level indicator | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of servings | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Ability to blend hot ingredients | No |
| Adjustable thermostat | No |
| Bowl capacity | 0.6 L |
| Ice crushing | Yes |
| Noise level | 86 dB |
| Number of speeds | 2 |
| Pulse function | Yes |
| Rotational speed (max) | 25000 RPM |
| Blade material | Stainless steel |
| Blending bowl material | Tritan |
| Housing material | Metal |
| Material jar(s) | Tritan |
| Total amount of recyclable materials | 90 % |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 350 W |
| Power source | AC |
| Depth | 118 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 1020 g |
| Width | 116 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 1420 g |
| Package width | 240 mm |
| Accessory type | Tumbler lid, User manual, Warranty card |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Tumbler lid ; User manual ; Warranty card |
| Recipe book | No |
| Recycled paper manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Blender rotational speed (max) | 25000 RPM |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0084 cubm |
| Product Net Weight | 1.02 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.5 kg |