Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Braun MultiQuick 7 is a versatile blender with a stainless steel blade and dishwasher-safe design. It has a 1.25 L bowl and a powerful 1000 W motor.
Technical data | |
|---|---|
| You don't have | Bisphenol A (BPA) |
Design | |
| Type | Blender, cup blender |
| Product color | Black, stainless steel |
| Dishwasher-safe parts | Yes |
| Soft holder | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| Cable length | 1.2m |
Power | |
| Power | 1000W |
| Power source | AC |
Weight and dimensions | |
| Height | 390 mm |
| Weight | 860g |
| Width | 68 mm |
| Depth | 68 mm |
Operation | |
| Ice crushing | Yes |
| Speed control type | Stepless |
| Cutter | Yes |
| Control type | Buttons |
| Bowl capacity | 1.25L |
| Lock | Yes |
| Cutter bowl capacity | 0.35L |
Packaging details | |
| Package height | 421 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
| Package depth | 592 mm |
| Package width | 374 mm |
Package contents | |
| Balloon beater | Yes |
| Meter | Yes |
Material | |
| Knife material | Stainless steel |