- In stock
Manhattan USB Webcam, Two Megapixels (Clearance Pricing), 1080p Full HD, USB-A, Integrated Microphone, Adjustable Clip Base, 30 frame per second, Black, Three Year Warranty, Box
Manhattan USB Webcam, Two Megapixels (Clearance Pricing), 1080p Full HD, USB-A, Integrated Microphone, Adjustable Clip Base, 30 frame per second, Black, Three Year Warranty, Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | USB 2.0 CE FCC |
| Optical sensor size | 25.4 / 4 mm (1 / 4") |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| Cable length | 1.5 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 96% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 93 g |
| Height | 32 mm |
| Depth | 77 mm |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Operating voltage | 5 V |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Camera HD type | Full HD |
| Image formats supported | MJPEG |
| Diagonal field of view | 70° |
| Manual | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 10, Windows 8.1 |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Warnings | Do not open the appliance housing; risk of electric shock., Store the device in a dry place, away from heat sources., Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids. |