- In stock
Logitech C920e HD 1080p webcam 1920 x 1080 pixels USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Logitech C920e HD 1080p webcam 1920 x 1080 pixels USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in flash | No |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Depth | 71 mm |
| Width | 94 mm |
| Weight | 162 g |
| Height | 43.3 mm |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| Full HD | Yes |
| Diagonal field of view | 78° |
| Face tracking | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Privacy type | Pop-up |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Master (outer) case height | 291 mm |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case length | 333 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |