-
−1%
Logitech C310 HD WEBCAM
Logitech C310 HD WEBCAM
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Built-in flash | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Interface | USB |
| Mounting type | Clip |
| Lens material | Plastic |
| Weight | 71.2 g |
| Depth | 25.9 mm |
| Height | 71.2 mm |
| Width | 31.3 mm |
| Face tracking | Yes |
| Diagonal field of view | 60° |
| Noise reduction | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Photo feature | Yes |
| Supported video modes | 720p |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Packaging content | C310 with 1.5 m cable User documentation |
| Manual | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Laptop clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 1.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Master (outer) case height | 215 mm |
| Master (outer) case width | 100 mm |
| Master (outer) case length | 224 mm |
| Built-in microphone | Yes |
| Warnings | Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids., Store the device in a dry place, away from heat sources., Do not open the appliance housing; risk of electric shock. |